İş Görüşmesinde Yapılmaması Gerekenler

İş görüşmelerinizin başarılı geçmesini istiyorsanız, bazı noktalara çok dikkat etmelisiniz.

Tek kelime cevaplar:

Bunlar kesinlikle tabu sayılıyor. Karşınızdaki size sordukça siz de ona sorun. Her suskunluk anı dezavantajınız olacaktır. Görüşmenin yüzde 50-60’ında konuştuğunuza emin olun. Daha azı diğer adayın avantajı olabilir.

Gerginlik:

Karnınıza kramplar giriyor dahi olsa, belli etmeyin. Gerginliğinizi belli etmeniz, baskı altında nasıl bir performans göstereceğinize dair doğru izlenimi vermenize engel olur. İşverenlerin, sürekli gergin olan insanların çalışmasından hoşlanmayacağı kesin.

Tereddüt:

Görüşmeyi yapan kişiye artık özel hayatınıza daha fazla zaman ayıracağınızı ve saat 18:00’da spor salonunda olmayı planladığınızı söylemeyin. İşverenler her şeyini işe vermek isteyen çalışanlardan hoşlanır. Ayrıca kafanızda şehir değiştirmek gibi planlar varsa, bunu da kendinize saklayın. Sizin için önemli bir karar aşaması olabilir, ama masanın karşısında oturan kişi için bu çoktan verilmiş bir karardır. En güzeli buna işe başvurmadan önce karar vermiş olmaktır.

Samimiyet:

Görüşmeniz olağanüstü gidiyor. İyi iş çıkardınız. Ancak sınırı korumakta fayda var. Yani el şakaları yapmak ya da daha rahat oturmak için tek ayağınızı kalçanızın altına almak gibi garip hareketlerden kesinlikle uzak durun. Arkadaşça davranın, sadece doğru zamanlarda gülümseyin; ancak hiçbir zaman profesyonel duruşunuzdan vazgeçmeyin. İkinizin de orada bulunuş amacı hâlâ aynı. Ayrıca klasik kurallar yine geçerli: dinden, seksten ve politikadan söz açmayın. Ya görüşme kötü gidiyorsa? Belki de kibirli bir kişiye denk geldiniz. Cv’inizi doğru dürüst okumamış, tek ayağı masada cep telefonuyla gevezelik ediyor, hatta size yanlış isimle sesleniyor ve hangi iş için orada olduğunuzu bile size soruyor olabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun ve düşünerek hareket edin. – İş Görüşmesinde Yapılmaması Gerekenler

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s